Projekts “Cukura diabēta skrīnings ekonomiski aktīvo cilvēku vidū”

Izveidots 2015. gadā LaMSA Sabiedrības veselības darba grupas ietvaros.

Projekta aktualitāte
Cukura diabēts ir hroniska slimība, kam raksturīgs paaugstināts cukura līmenis asinīs, kas negatīvi ietekmē visas orgānu sistēmas. Sākotnēji var nebūt simptomu un tiek lēsts, ka 1/3 no cilvēkiem, kas slimo ar cukura diabētu par to nezina. Diemžēl neārstēta cukura diabēta komplikācijas izraisa veselības problēmas, kas var novest pie būtiskas dzīves līmeņa samazināšanās un pat darba nespējas.

Projekta mērķi:
• atklāt nediagnosticēta cukura diabēta gadījumus ekonomiski aktīvo cilvēku vidū;
• veicināt izpratni par cukura diabēta iespējamo prevenciju un agrīnas diagnostikas nozīmīgumu.

Projekta norise
Saskaņojot ar uzņēmumu, projekta dienā uzņēmumā tiek izveidotas cukura diabēta skrīninga stacijas, kurās apmācīti medicīnas studenti piedāvā veikt veselības pārbaudes, nosakot cukura diabēta attīstības risku nākamo 10 gadu laikā, tajā skaitā, tiek noteikts ķermeņa masas indekss un vidukļa apkārtmērs.
Projekta dalībniekiem, kuriem ir paaugstināta cukura diabēta riska kategorija, piedāvājam izmērīt glikozes līmeni kapilārajās asinīs (no pirksta).
Papildu visiem projekta dalībniekiem piedāvājam izmērīt asinsspiedienu un nodrošinām ar informāciju par cukura diabēta prevenciju.

LaMSA jau viesojusies šādos uzņēmumos: “LMT”, “Rīgas Piensaimnieks”, “Rīgas Siltums”, konditoreja “Sala”, pārtikas uzņēmums “ZIF”. Kopā skrīnings veikts vairā nekā 300 cilvēkiem.

Ar prieku turpināsim darboties un viesosimies arī citos uzņēmumos un ražotnēs. Ja arī Jūs vēlaties parūpēties un pārliecināties par savu darbinieku veselību un / vai atbalstīt mūsu projektu, rakstiet LaMSAi uz projekti@lamsa.lv.

Pateicamies mūsu atbalstītājiem: Latvijas Diabēta asociācijai un Medicīnas sabiedrībai “ARS”

Projekta vadītājas:

Elizabete Stašāne: elizabete.stasane@gmail.com

Elīna Vanaga: elincik7@gmail.com

 DSC_1163DSC_1147